Garmin Forerunner 620

010-01128-10_0_1-kopiaW połowie 2013 roku Garmin rozszerzył swoje portfolio zegarków biegowych. Do grona popularnych modeli Forerunner 110, 210 czy 610 dołączyły dwa kolejne. To Forerunner 220 a także Forerunner 620. Oba są niejako kontynuacją serii 210 i 610. Producent postarał się by obie nowości zaskakiwały. I tak też się stało.

Przez kilka tygodni mieliśmy okazję sprawdzić możliwości modelu 620. Czym zaskakuje i co oferuje „nowe dziecko” Garmina? Zapraszamy do prezentacji.

Jak już wspomnieliśmy FR620 to kontynuacja i rozszerzenie serii 6xx. Rozwiązania przeznaczonego przede wszystkim dla biegaczy. Jednak bez trudu można go również wykorzystać w treningu kolarskim dzięki współpracy z dodatkowymi akcesoriami.

Forerunner 620_white_z_paskiemZestaw sprzedażowy
Producent podobnie jak w przypadku 610 przygotował dwie wersje kolorystyczne. Tym razem kolorystyka nieco się zmieniła. Możemy wybrać model czarno-niebieski oraz biało-pomarańczowy. W sprzedaży możemy znaleźć także dwie wersje: z pasem HRM oraz bez tego akcesorium. My jednak polecamy zakup wersji razem z pasem. Dlaczego? O tym za chwilę. Testowany model otrzymaliśmy do testów razem z pasem HRM. A zawartość opakowania prezentuje się następująco:

 • Forerunner 620
 • Przewód USB z magnesowym klipsem
 • Pas HRM-Run
 • Skrócone instrukcje użytkowania

Skromnie? Raczej nie – to wystarczający zestaw do tego by rozpocząć trening biegowy.

Dane techniczne

Dane techniczne Garmin Forerunner 620
Wymiary urządzenia, szer. x wys. x gł.
Wymiary wyświetlacza, szer. x wys. przekątna 2,54 cm
Rozdzielczość wyświetlacza, szer. x wys. 180 x 180 pikseli
Ekran dotykowy Tak
Waga 43,6 g
Bateria Bateria litowo-jonowa
Czas działania baterii Do 6 tygodni w trybie oszczędzania energii, do 10 godzin w trybie treningu
Wodoszczelny Tak (50 m)
Obsługa GPS Tak
Bardzo czuły odbiornik Tak
Mapy i pamięć:
Mapa bazowa
Możliwość dodawania map Nie
Możliwość używania kart z danymi Nie
Historia okrążeń 1000 okrążeń
Waypointy/ulubione/pozycje 0
Trasy 0
Funkcje i korzyści:
Czujnik tętna
Rowerowy czujnik prędkości/rytmu Nie
Czujnik na nogę Tak (opcjonalnie)
Automatyczna synchronizacja (automatyczne przesyłanie danych do komputera) Tak
Zgodność z Garmin Connect™ (społecznością online umożliwiającą analizowanie, sortowanie i udostępnianie danych) Tak
Virtual Partner® (trening z cyfrowym przeciwnikiem) Tak
Virtual Racer™ (konkuruj z swoimi poprzednimi rekordami) Nie
Kursy (współzawodnictwo z poprzednimi ćwiczeniami) Nie
Auto Pause® (pauza i wznowienie licznika czasu na podstawie prędkości) Tak
Auto Lap® (automatyczne rozpoczynanie nowego okrążenia) Tak
Auto Scroll (przełączanie stron z danymi podczas treningu) Tak
Multi-sport (zmiana trybu sportowego po naciśnięciu jednego przycisku) Nie
Zaawansowane ćwiczenia (tworzenie niestandardowych ćwiczeń) Tak
Alert tempa (włącza alarm, gdy tempo różni się od ustawionego) Tak
Alert czasu/dystansu (włącza alarm po osiągnięciu celu) Tak
Alert wibracyjny: (wybór alertu dźwiękowego i/lub wibracyjnego) Tak
Trening interwałowy (konfigurowanie interwałów ćwiczeń i odpoczynków) Tak
Obliczanie zużycia kalorii na podstawie tętna Tak
Training Effect (pomiar wpływu aktywności na Twoją wydolność aerobową) Tak
Dostosowywane ekrany Tak
Wysokościomierz barometryczny Nie
Przesyłanie między urządzeniami (bezprzewodowe udostępnianie danych podobnym urządzeniom) Nie
Zgodność z miernikiem mocy (wyświetlanie informacji o mocy ze zgodnych mierników mocy ANT+™ innych producentów) Nie
Temperatura (wyświetla i zapisuje pomiary temperatury podczas jazdy) Nie
Zegarek sportowy Tak
Dodatkowe
Szacunkowy pułap tlenowy, asystent odpoczynku, symulator wyścigu, dynamika biegu, funkcje zegarka obejmują datę i alarm, funkcja biegu/chodu

Wygląd zewnętrzny

Jeśli porównamy modele Forerunner 610 oraz 620 to łatwo dostrzeżemy podobieństwo obydwu zegarków. Na uwagę zasługuje ich kształt – oba modele to przedstawiciele typowych zegarków biegowych i daleko im do rozbudowanych kopert znanych chociażby z 310XT czy 910XT. Dzięki konstrukcji koperty, w której pozbyto się monolitycznego mocowania paska na rzecz delikatnych uchwytów FR620 zyskał na delikatności a na pierwszy rzut oka wygląda jak zabawka. To jednak tylko pozory.
620-610Modyfikacji uległa nie tylko koperta, która została wzbogacona o dodatkowy przycisk Connect. Zmieniona została m.in. lokalizacja przycisku dostępu do menu znajdującego się na obwódce ekranu. Nie zmieniła się za to wielkość ekranu dotykowego. W dalszym ciągu mamy do czynienia z jednocalowym okrągłym wyświetlaczem za to z większą liczbą pikseli – 180×180. Dzięki temu wyświetlane elementy są wyraźniejsze. Jeśli jesteśmy już przy ekranie to warto podkreślić, że jego niewielka powierzchnia jest bardzo czytelna – zarówno w dzień jak i w nocy, gdy użyjemy niebieskiego podświetlenia. Zupełną nowością jest fakt, że ekran jest kolorowy z opcją personalizacji niektórych elementów. Dużą zaletą 620 jest możliwość nawigowania po ekranie w rękawiczce. I nie ma znaczenia czy rękawiczka jest z dzianiny, polaru czy skórzana. Zegarek bez problemu reaguje na dotyk.

cf-lg-1Sam ekran dotykowy (4) to tylko jeden z elementów pozwalających na sterowanie zegarkiem. Prócz niego Garmin został wyposażony w 4 przyciski sprzętowe na bokach koperty oraz dwa dotykowe na tarczy.

 1. włączanie/wyłaczanie zegarka, aktywacja podświetlenia
 2. powrót do poprzedniego ekranu
 3. aktualny czas
 4. ekran dotykowy
 5. uruchomienie stopera/zatrzymanie stopera
 6. menu główne
 7. połączenie WiFi z Garmin Connect, zaznaczanie okrążenia w trakcie aktywności

Całość ja widać nie jest skomplikowana a w trakcie treningu i tak w praktyce używa się tylko dwóch przycisków – startu aktywności (5) oraz ewentualnie zaznaczenie okrążenia (7). Metalowe przyciski są łatwo wyczuwalne i na tyle duże, że bez problemu możemy je naciskać nawet jeśli dłoń jest w rękawiczce.

pasekNieco zmian zaszło także w konstrukcji paska. Wykonany z miłego w dotyku miękkiego tworzywa bardzo dobrze przylega do nadgarstka. W czarno-niebieskim modelu kolorystyka paska jest połączeniem tych dwóch barw. Z zewnątrz czerń od wewnątrz niebieski, który delikatnie przebija przez perforacje. Co ważne w przypadku treningu w ujemnych temperaturach pasek nie staje się sztywny i twardy – tak jak np. w modelu 305.

Sterowanie
IMG_0286
Obsługa zegarka nie należy do trudnych. Fakt – osoby, które nie korzystały do tej pory z zaawansowanych zegarków sportowych powinny zerknąć do instrukcji obsługi. Tym bardziej, że w przypadku Forerunerra 620 mamy do czynienia z kilkoma sposobami sterowania i nabycie nawyków może zająć kilka chwil. Z kolei sam system menu i ustawień jest już bardzo intuicyjny. Domyślnie urządzenie pracuje w trybie zegarka i posiada zablokowany ekran a także włączone jest oszczędzanie energii (wyłączony GPS, wyłączone wyszukiwanie akcesoriów). By uzyskać dostęp do menu wystarczy nacisnąć dowolny przycisk (prócz przycisku 1) i dotknąć ekranu. Dostęp do ustawień uzyskujemy poprzez naciśnięcie przycisku Menu (6). Menu główne przełączamy dotykając górnej lub dolnej jego części.

System został podzielony na następujące sekcje:

 • Historia
 • Rekordy
 • Ustawienia
 • Pułap tlenowy
 • Asystent odpoczynku

Jest dość prosto, jednak uważni Czytelnicy dostrzegą dwie różnice w postaci Pułapu tlenowego oraz Asystenta odpoczynku. Powiemy o nich nieco później.

2014-02-17 12.28.54W sekcji Historia znajdziemy zapis naszych wszystkich aktywności biegowych. Prócz podziału na poszczególne treningi zegarek pozwala na wyświetlenie szczegółów dotyczących danego treningu: dystansu, czasu, tempa, kalorii, średniego tempa i tętna, parametru Treining effect (mierzy wpływ ćwiczeń na sprawność aerobową), rytmu, odchylenia pionowego oraz GCT. Możemy także sprawdzić czasy poszczególnych okrążeń (zarejestrowanych poprzez naciśnięcie przycisku okrążenia lub w zależności od ustawień alertów dystansu). Jak widać wyświetlanych informacji jest dość dużo. Każdą z aktywności możemy także kasować z zegarka. W podmenu Podsumowanie możemy z kolei sprawdzić miesięczne i tygodniowe statystyki biegowe.

IMG_0288Menu Rekordy to swego rodzaju nowość w Forerunnerach. Pozwala ono na zapoznanie się z najszybszymi biegami na 1 km, 1 milę, 5 km, 10 km, dystansie półmaratonu i maratonu oraz najdłuższym biegu. Jeśli po zakończeniu treningu uda nam się pobić rekord zostaniemy o tym poinformowani komunikatem.

 

konfig_ekranowUstawienia to sekcja, w której dostosowujemy zegarek do własnych potrzeb a także definiujemy łączność ze akcesoriami. W podmenu Ustawienia aktywnościEkrany danych możemy skonfigurować informacje wyświetlane na ekranie zegarka podczas treningu. Forerunner 620 umożliwia dostosowanie do 4 ekranów, na każdym ekranie do 4 wskaźników. Razem jest to ponad 40 różnych parametrów, które możemy dowolnie konfigurować. Ich pełna lista znajduje się poniżej. W trakcie treningu ekrany przełączamy dotykając wyświetlacza. Możemy także włączyć funkcję autoprzewiajania, która samoczynnie przełącza ekrany.

W sekcji Ustawienia aktywności definiujemy również Alerty – powiadomienia o określonym zdarzeniu: alert tętna, bieg/chód (alert pozwalający na określenie przerwy na chód), tempo, czas, dystans, rytm, kalorie. Alerty mogą mieć formę dźwiękową, wizualną a także powiadomienia wibracjami. Powiadomienia dźwiękowe i wibracyjne są opcjonalne – można je wyłączać i włączać. W sekcji Ustawienia aktywności znajdziemy także funkcję auto pauzy – w momencie zatrzymania się w trakcie treningu zegarek wstrzyma zapis i stoper. Opcja przydatna podczas biegów w mieście gdy musimy np. zatrzymać się na światłach.

Zegarek sam w sobie posiada akcelerometr i możliwe jest bieganie bez użycia czujnika na nogę. W sekcji Ustawienia aktywności – Czujniki możemy sparować z FR620 dodatkowy czujnik na nogę oraz czujnik tętna. Jednym z ostatnich menu w Ustawieniach aktywności jest Profil użytkownika gdzie definiujemy informacje o naszej wadze, płci, wieku, wzroście i strefach tętna. Te dane możemy także wprowadzić w wygodniejszy sposób w aplikacji Garmin Training Center na komputerze czy też w Garmin Connect.

Nowości

Prócz możliwości konfiguracji wielu parametrów treningu w Forerunnerze 620 doszło wiele ciekawych zmian, która zapewne zauważyliście przy okazji studiowania listy pól na wyświetlaczu. Zegarek oczywiście mierzy typowe parametry tempa, tętna, prędkości, dystansu obsługując jednocześnie funkcję Virtual Partner. Nowością są jednak funkcje rytmu, odchylenia pionowego, GCT czyli ogólnie parametry dynamiki biegu. A to wszystko dzięki dość prostemu rozwiązaniu jakim jest akcelerometr wbudowany zarówno do pasa jak i do zegarka. Tu warto na chwilę zatrzymać się przy pasie HRM. W poprzednich jego wersjach „premium” mieliśmy do czynienia ze zmodernizowaną jednostką, która niekiedy potrafiła sprawiać problemy. Najczęściej błędy wiązały się z wysokim odczytem tętna. Wpływ na to miało wiele czynników – najczęściej eleketrostatycznych. Połowicznie pomagało zmoczenie całego pasa wodą lub też stosowanie żeli np. do USG. W nowej wersji pas nosi nazwę HRM-Run i prócz zmienionego czujnika został także zmodyfikowany system kontaktu pasa z ciałem. By go umocować na klatce piersiowej powinniśmy zwrócić uwagę na jego prawidłowe zamocowanie (oznaczenia stron L, R) a także zwilżyć powierzchnię w trzech miejscach. Po wielu testach jakie przeprowadziliśmy – zarówno w praktyce jak i specjalnie poddając pas niesprzyjającym warunkom – pocieranie pasa naelektryzowaną koszulką nie zauważyliśmy problemów z nieprawidłowym odczytem tętna.

dynamika_bieguWróćmy do nowych wskaźników Forerunnera 620. Pierwszy z nich to funkcje rytmu – są one po części znane użytkownikom wcześniejszych modeli Forerunnerów. Jednak by funkcja rytmu (kadencji) działała poprawnie musieliśmy wyposażyć się w dodatkowe akcesorium w postaci footpoda (np. Garmin FootPod SDM4). Zamocowanie urządzenia do buta pozwalało na zliczanie liczy kroków na sekundę czy też wyznaczanie rytmu pedałowania (w przypadku jazdy na rowerze). W FR620 nie musimy już kupować dodatkowego urządzenia. Czujnik wbudowany zarówno w pas jak i w zegarek umożliwia analizę rytmu (liczba kroków na minutę – lewej i prawej łącznie). Co za tym idzie w przypadku treningów w sali gdzie nie mamy możliwości wykorzystania funkcji GPS możemy w prosty sposób monitorować nasze tempo i dystans biegu na podstawie wskazań rytmu. Parametr odchylenia pionowego pozwala wyznaczyć wysokość odbicia podczas biegu czyli ruch pionowy tułowia mierzony w centymetrach. Z kolei parametr GCT to czas kontaktu z podłożem – wielkość podawana w milisekundach informuje nas jak długo stopa dotykała powierzchni ziemi. Same parametry to nie ostatnia nowość w Forerunnerze. Producent do określenia stref dynamiki biegu (rytmu, GCT i odbicia) wykorzystał także wspomniany kolorowy ekran. W górnej połówce wyświetlacza pojawia się kolorowy wskaźnik informujący nas o strefach dynamiki biegu. Poniżej zestawienie tabelaryczne kolorów stref zaczerpnięte z instrukcji FR620.

  IMG_0306IMG_0304Garmin przygotował jeszcze dwie funkcje, które ułatwiają planowanie treningu i szacowanie swojej wydolności. Pierwsza z nich to parametr Pułapu tlenowego. Zegarek analizując nasze tętno i tempo pozwala na określenie pułapu tlenowego (VO2 max) – zdolności pochłaniania tlenu przez organizm w ciągu minuty na kilogram masy ciała przy maksymalnym wysiłku. Z kolei Asystent odpoczynku analizując dane pozwala na określenie czasu potrzebnego do regeneracji. Kontrolę i asystenta odpoczynku można aktywować w menu głównym. Na bazie pomiarów tętna i pułapu tlenowego zegarek określa także symulację wyścigu – przewidywane czasy na dystansie 5, 10, 21 i 42 km.

Trening

Ekran główny Treningu pozwala na uruchomienie aktywności treningowej i podejrzenie treningów i kalendarza. Zanim się to jednak stanie system wyszuka sparowane czujniki a także lokalizuje satelity by ustalić pozycję. Ciekawostką jest kolorowy wskaźnik postępu (po lewej stronie ekranu), który wskazuje siłę odbieranego sygnału. W przypadku wyszukiwania wskaźnik miga. Zwykły trening możemy rozpocząć już po 10-15 sekundach gdyż Forerunner 620 bardzo szybko łapie sygnał z satelitów. Nie znaleźliśmy dokładnych informacji o mechanizmie działania. Podejrzewamy, że system podczas połączenia z serwisem Garmin Connect poprzez WiFi pobiera dane satelitów „na zapas” na podstawie naszej lokalizacji. Co ciekawe jeśli nawet zmienimy naszą macierzystą lokalizację to w dalszym ciągu szybkość wyszukiwania pozycji działa błyskawicznie. To duży plus szczególnie w warunkach zimowych gdzie oczekiwanie na ustalenie pozycji w kilkustopniowym mrozie niepotrzebnie wychładzało nasz organizm. Atutem Forerunnera 620 jest także dość sprytnie przemyślany system oszczędzania energii. W sekcji Ustawienia limitu czas możemy określić po jakim stanie zegarek przejdzie z trybu treningowego w tryb zegarka. Do dyspozycji mamy dwie opcje: tryb normalny – 5 minut nieaktywności lub tryb przedłużony – 25 minut nieaktywności. Skonfigurowanie limitów pozwala na długą pracę urządzenia na baterii (do 6 tygodni w trybie zegarka).

treningWprost z ekranu Treningu można także dotrzeć do sekcji Moje treningi, Kalendarz treningów oraz Interwały (powtórzenia ćwiczeń o wysokiej intensywności przeplatane lżejszymi odcinkami biegu). Pierwsza z opcji to predefiniowane przy pomocy Garmin Training Center, Garmin Connect szczegółowe ustawienia danych treningów. Mając określony plan treningowy możemy precyzyjne zaplanować określone treningi a następnie wgrać je do zegarka.

treningNa podobnej zasadzie działa Kalendarz treningów. W serwisie Garmin Connect planujemy określone aktywności rozpisując je na poszczególne dni a następnie przesyłamy do zegarka. Teraz pozostaje tylko rozpocząć trening. Zegarek w zależności od ustawień jednostki treningowej będzie wyświetlał określone parametry treningu – czynności do wykonania, np. bieg z określonym tempem. 2014-02-17 13.30.51-1Przełączanie pomiędzy kolejnymi krokami treningów wykonujemy przyciskiem Connect/Okrążenie. W przypadku gdy np. rzeczywiste tempo biegu jest zbyt wolne lub zbyt szybkie zegarek będzie nas o tym informował sygnałem, komunikatem i dźwiękiem. Podobnie wykonywanie kolejnych kroków treningowych jest sygnalizowane alertami z informacją o typie etapu.

Łączność

W modelu Forerunner 610 czy też w 910XT do łączenia zegarka z komputerem wykorzystywane były moduły USB obsługujące technologię bezprzewodową ANT+. Rozwiązanie to miało i ma swoich przeciwników i zwolenników. Ja należę do tych pierwszych z dwóch powodów. Po pierwsze w przypadku komputerów z systemem Mac OS bezprzewodowe łączenie nie zawsze chciało zobaczyć zegarek – konieczny był restart procesu w komputerze. Po drugie – ładowanie – w przypadku łączności przewodowej USB przy użyciu klipsa zegarek prócz tego, że komunikuje się z komputerem jest dodatkowo ładowany. 2014-02-17 13.46.232014-02-17 13.50.48Przy wykorzystaniu ANT+ najpierw trzeba było przesłać aktywności do komputera a potem skorzystać z dołączonego kabla ładującego i przystawki by naładować zegarek. W Forerunnerze 620 producent powrócił do klasycznego systemu łączności poprzez przewód USB zakończony magnesowym klipsem ładującym. Proces ładowania obrazuje wskaźnik postępu na kolorowym ekranie a także wskaźnik procentowy.

Zrzut ekranu 2014-02-17 o 13.57.20Jednak przewodowe przesyłanie aktywności to nie wszystkie możliwości FR620. Do przesyłania aktywności możemy także wykorzystać sieć bezprzewodową WiFi. Wpierw musimy skonfigurować połączenie do naszych macierzystych sieci bezprzewodowych przy użyciu komputerowej aplikacji Garmin Express Fit (sam zegarek nie pozwala na konfigurowanie połączenia z określoną siecią WiFi). W ten sposób ustawimy zegarek do transmisji danych poprzez WiFi. Po zakończonym treningu wystarczy znaleźć się w zasięgu naszych sieci i nacisnąć przycisk Connect lub włączyć autoprzesyłanie aktywności. Zegarek sam wyśle aktywności do portalu Garmin Connect. Niestety jest to jedyna funkcjonalność (prócz pobierania aktualizacji) bezprzewodowej transmisji danych.  Zrzut ekranu 2014-02-17 o 14.02.15Niemniej bezprzewodowe (poprzez WiFi) przesyłanie danych do Garmin Connect jest bardzo wygodną formą synchronizacji aktywności. Użytkownicy alternatywnych aplikacji gromoadzących aktywności muszą skorzystać z tradycyjnej przewodowej metody transmisji. Tu warto wspomnieć, że Forerunner 620 bez problemu współpracuje z większością popularnych aplikacji (aktywności są zapisywane w formacie FIT) typu Sporttracks czy rubiTrack. Wystarczy tylko na komputerze zainstalować pakiet oprogramowania/wtyczek dostępnego na stronie Garmina. A jak wygląda zapis aktywności i jej parametrów w serwisie Garmin Connect? Kliknijcie na ten link – zrzut ekranu z portalu Garmin Connect.

LiveTrack – aktywność na żywo

2014-02-17 14.09.51Nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej nowości, która zagościła w Forerunnerze 620. Mowa tu o łączności Bluetooth. Trenując z typowym zegarkiem biegowym jesteśmy po części „offline”. Co to oznacza? Swoją aktywność będziemy mogli przesłać do portalu Garmin Connect czy też do alternatywnych portali obsługujących aktywności dopiero po powrocie z treningu. A następnie możemy pochwalić się przebiegiem ze znajomym przy użyciu funkcji społecznościowych Garmin Connect czy też publikując status na Twitterze lub Facebooku. Mając FR620 oraz smartfon możemy „live” przekazywać swoją aktywność. Jest to funkcjonalność znana z mobilnych aplikacji, np. Endomondo. Użytkownik uruchamiając aplikację i posiadając aktywną tramisnisję danych może wysyłać informacje o przebiegu treningu do serwisu Endomondo. Podobną funkcjonalność posiada Forerunner 620. By funkcje „treningu na żywo” LiveTrack  były dostępne konienczne bedzie zainstalowanie na smartfonie aplikacji Connect (służy ona także do przeglądania naszych aktywności w portalu Garmin Connect). gc_liveNastępnie parujemy smartfon oraz zegarek przy użyciu Bluetooth. Połączone w parę urządzenia będą komunikować się wzajemnie a zegarek będzie przekazywał informację o aktywności do smartfona. Ten z kolei przy pomocy aktywnego połączenia internetowego prześle je dalej do serwisu Garmina. Samo udostępnianie LiveTrack może mieć dwie formy – jedną z nich jest wiadomość mail z zaproszeniem do oglądania aktywości na żywo. Zrzut ekranu 2014-02-17 o 14.19.24Drugim sposobem jest sparowanie LiveTrack z Twitterem i Facebookiem. Dzięki temu po uruchomieniu LiveTrack smartfon automatycznie opublikuje tweeta lub posta na Facebooku. Funkcje łączności Bluetooth oraz WiFi możemy aktywować w menu UstawieniaBezprzewodowy.

W praktyce

Jak już wcześniej wspomnieliśmy wstępne testy pasa pozwoliły optymistycznie spojrzeć na cały zastaw treningowy. Przeprowadziliśmy zatem test porównawczy Forerunnera 620 z pasem HRM-Run a także Forerunnera 305 z czujnikiem FootPod. Pierwsze zgrzyty pojawiły się już na samym początku – szybka obserwacja tempa i zauważamy, że pomimo zmiany prędkości biegu wartości na ekranie FR620 zmieniają się dość niemrawo dopiero po kilkunastu sekundach. Zupełnie odmienna sytuacja miała miejsce w FR305 – zegarek błyskawicznie reagował na zmianę prędkości biegu aktualizując niemal na bieżąco tempo. By jednak nie osądzać urządzenia po pierwszym kilometrze przeprowadziliśmy kilka dodatkowych testów – bieg szybszy, wolniejszy, z dynamiczną zmianą tempa, przejście do chodu. Za każdym razem FR620 zmieniał wartości tempa dopiero po kilkunastu sekundach czy też 150-200 metrach biegu. Pozostało sprawdzić inne parametry – szybkość i rytm – tu nie zanotowaliśmy żadnych problemów – zmiana szybkości biegu powodowała zmianę wartości na ekranie FR620. Co ciekawe średnie tempo w trakcie testów na obydwu zegarkach było podobne. Po zakończonym treningu przyszła pora na analizę danych. Okazało się, że wartości prędkości a także rytmu są na niemal takim samym poziomie. Podobnie także wyglądały wartości tempa na kilometrowych odcinkach. Zegarki odmierzyły niemal taki sam dystans (na 12 kilometrach różnica 20 metrów). Wyeliminowaliśmy zatem problem sprzętowy z GPS czy też błędny pomiar. Problem „niemrawego” odczytu zrzuciliśmy na oprogramowanie. I trafiliśmy w dziesiątkę. Kilka dni po naszych pierwszych testach producent wypuścił poprawkę do zegarka (v. 2.5, GPS 3.0), która definitywnie wyeliminowała problem opóźnionej prezentacji tempa chwilowego.

Zrzut ekranu 2014-02-17 o 14.37.20 Zrzut ekranu 2014-02-17 o 14.37.33Zrzut ekranu 2014-02-17 o 14.37.04Nie mamy także zastrzeżeń do pasa HRM-Run. Miękka guma świetnie dopasowuje się do ciała, elektrody dokładnie przylegają do klatki piersiowej. Zaś sam odczyt pomimo wielu prób „wyprowadzenia go w pole” nie pokazywał zawyżonych wartości.

Zrzut ekranu 2014-02-17 o 14.41.33Garmin Forerunner 620 charakteryzuje się również bardzo dobrą dokładnością jeśli chodzi o lokalizację GPS – zarówno w trybie oszczędnym jak i podczas rejestrowania dokładnego (co sekundę). W teście porównawczym wykorzystaliśmy zegarek a także smartfon z aplikacją treningową. W tym drugim przypadku zapis trasy daleko odbiegał od faktycznej trasy jaką przebyliśmy.

Zrzut ekranu 2014-02-15 o 10.45.09Sprawdziliśmy także w jaki sposób zegarek zapisze ślad w przypadku biegu najpierw jedną stroną ulicy a następnie drugą. Nie mamy zastrzeżeń. Również czas pracy na baterii jest niezły – do 6 tygodni w trybie zegarka i do 10 godzin w trybie treningu. Przeprowadziliśmy test 5 ponad godzinnych aktywności treningowych (wszystkie z włączonym GPS, pasem HR) w tym jeden z aktywną funkcją LiveTrack. Dane przesyłaliśmy bezprzewodowo do Garmin Connect. Na koniec zegarek posiadał jeszcze 15% energii.

Zrzut ekranu 2014-02-17 o 15.15.55

Podsumowanie
Forerunner 620_white_frontPomimo dość wysokiej ceny Garmin Forerunner 620 to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy chcą precyzyjnie monitorować swój trening a także rozwój formy biegowej. To nie jest gadżet a porządne narzędzie pomiarowe. Garmin postawił na nowoczesne technologie, które swoimi funkcjami biją na głowę konkurencyjne rozwiązania. Intuicyjna obsługa, prosta konfiguracja, czuły odbiornik GPS i nowe mechanizmy komunikacji to największe atuty urządzenia. Początkowy ogrom parametrów i ustawień może przytłoczyć ale po chwili zabawy stajemy się posiadaczami wysokiej klasy zegarka biegowego.

Na zakończenie galeria zdjęć zegarka Garmin Forerunner 620
[Not a valid template]

Dziękujemy firmie Garmin za wypożyczenie do testów zegarka Garmin Forerunner 620.
Garmin-Logo

3 myśli nt. „Garmin Forerunner 620

 1. Seba

  Mam pytanie czym właściwie różni się w zegarkach pole rytm od prędkości i tempa?
  Zastanawiam się, które najlepiej odzwierciedla szybkość biegu w danej chwili…

  Odpowiedz
  1. admin Autor wpisu

   Seba – rytm to liczba kroków na minutę jaką stawiasz. Prędkość – to… prędkość 😉 Liczba metrów/km pokonana w danej jednoste czasu. Z kolei tempo to najczęściej wartość określana liczbą metrów/km na minutę biegu. Najlepiej szybkość biegu określa Tempo. To na jej podstawie najczęściej liczy się przewidywany czas biegu ew. szybkosć wykonywania określonej jednostki treningowej.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *