Garmin Forerunner 110

Osobisty trener na poważnie

forerunner110_hr_604Na komunię dostajemy albo rower, sanki albo młotek. Dlaczego młotek? A po to by sobie z głowy wybić pierwszy zegarek. Nie zamierzamy wybijać Wam z głowy pierwszego zegarka sportowego. Jeśli zaczynacie na poważnie swoją przygodę z bieganiem ale dalej traktujecie ją bardziej amatorsko to mamy dla Was ciekawą propozycję Garmina. Zegarek oferujący więcej niż prezentowany niedawno Forerunner 10 jednak z nieco uboższymi możliwościami niż 410 czy 310XT. Model Garmin Forerunner 110 to propozycja niedrogiego zegarka sportowego z funkcją GPS oraz pulsometrem. W sam raz na pierwsze poważne starty w zawodach i do codziennego treningu.

Choć model Forerunner 110 doczekał się już następcy w postaci Forerunner 210, który został wyposażony w dodatkowe funkcje to „stodziesiątka” w dalszym ciągu stanowi atrakcyjny a przede wszystkim prosty w obsłudze model zegarka biegowego z podstawowym pakietem funkcji niezbędnych do prowadzenia efektywnego treningu biegowego.

Zestaw sprzedażowy
Przy zakupie zegarka warto zwrócić uwagę na dwa szczegóły: model oraz kolorystykę. Jeśli chodzi o drugą kwestię to producent proponuje aż trzy rozwiązania kolorystyczne.zestaw1

 • czarno-czerwony (Men’s Red Watch)
 • bardziej stonowany model unisex – połączenie ciemnego i jasnoszarego (Unisex Black Watch)
 • szaro-różowy z kwiatowym motywem na kopercie – model dla kobiet (Women’s Pink Watch)

Garmin w swoich zestawach sprzedażowych oferuje same zegarki (wersja Unisex Black Watch) lub modele w zestawie z pasem do pomiaru tętna (czarno-czerowny oraz szaro-różowy)
Testowany model to jednostka czarno-czerwona z miękkim pasem „premium”:

 • zegarek Garmin Forerunner 110
 • pas premium do pomiaru tętna
 • kabel USB z klipsem
 • ładowarka sieciowa
 • podręcznik „szybki start”

Dane Techniczne

[gdoc Error requesting data: Operation timed out after 5000 milliseconds with 0 bytes received]

Wygląd zewnętrzny
Parafrazując Henia Lermaszewskiego z serialu Dom – „mówisz zegarek – myślisz Forerunner 110”. Dlaczego? Bo na tle innych zegarków o stylistyce sportowej Garmin nie różni się od nich niczym pod względem zewnętrznym – a w szczególności wielkością i kształtem. To wada? W przypadku Forerunner 110 – Nie! Dzięki zastosowaniu inteligentnego mechanizmu oszczędzania energii zegarek może pracować do 3 tygodni bez konieczności ładowania. Kolejnym plusem jest jego stonowany wygląd a kolorowe akcenty dodają pazura całej konstrukcji i niezbyt rzucają się w oczy. Oczywiście nie założymy go do eleganckiej koszuli ale na weekendowe wypady i do codziennego noszenia jest jak znalazł. Bo nigdy nie wiadomo kiedy będziemy mieli ochotę pobiegać 😉

Wracając do konstrukcji zewnętrznej. W odróżnieniu od 305 czy 310XT obudowa zegarka wraz z paskiem stanowią monolityczny element. Nie ma zatem możliwości wymiany paska czy np. montaż pasków rozszerzających. Tworzywo obudowy jest dość elastyczne i bardzo miłe w dotyku, jednocześnie zapewnia stabilną pozycję na nadgarstku. Nawet w przypadku bardzo mokrej powierzchni nadgarstka zegarek doskonale przylega i nie przesuwa się. Sprzyja temu szeroki pasek wraz z dużą liczbą otworów do zapięcia. Szerokie dziurki zapięcia lepiej odprowadzają wilgoć z części nadgarstka gdzie umiejscowiony jest pasek.

Spód koperty zawiera 4-pinowe złącze ładujące i komunikacyjne i został dość niecodziennie zaprojektowany jako element z odkręcaną klapką. Mali majsterkowicze – tak są śrubki, tak można je odkręcić. Bez obaw w środku nie ma nic ciekawego co mogłoby Was zainteresować – jest miedź i krzem oraz litowo-jonowa bateria o pojemności 200 mAh. Wydajność akumulatora (wspominanie 3 tygodnie bez ładowania) zawdzięcza świetnie rozwiązanemu mechanizmowi oszczędzania energii. W przypadku gdy aktywujemy wyszukiwanie satelitów i zegarek nie będzie mógł ich zlokalizować przejdzie w tryb oszczędzania baterii wyłączając GPS. To samo będzie miało miejsce w przypadku pasa HRM. W trybie treningu (z aktywnym GPS) zegarek powinien wytrzymać do 8 godzin. Czyli bez trudu wystarczy na spokojnie przebiegnięty maraton. Jak zapewnia producent jeśli ćwiczymy codziennie przez 45 minut z włączonym modułem GPS zegarek powinien działać bez ładowania przez tydzień. To naprawdę niezły wynik. Forerunner 110 spełnia także normę wodoszczelności IPX7. Może zostać zanurzony w wodzie na okres 30 minut i głębokość do 1 m. Niestety do pływania raczej nie polecamy. 🙂

[Not a valid template]

Wracając jeszcze do złącza komunikacyjnego. Połączenie zegarka z komputerem lub ładowarką odbywa się przy pomocy specjalnego klipsa dość podobnego do konstrukcyjnie do modelu z Forerunnera 410. Klips musimy z całą starannością zamocować na zegarku w taki sposób by wszystkie piny miały odpowiedni kontakt. Warto poćwiczyć na sucho montaż i zdejmowanie klipsa. Przy pierwszych kilku razach moje niezbyt delikatne dłonie nie trafiały w złącze. Producent poprawił ten element w modelu Forerunner 610, gdzie zamiast mechanicznego klipsa jest magnesowa płytka, którą dużo łatwiej zamocować na zegarku.

ladowarka

Na bokach koperty znalazły się po dwa przyciski funkcyjne. Ich oznaczenia zostały naniesione na okrągłej obudowie wyświetlacza:

 1. buttonsPower ON / OFF, Light – dłuższe przytrzymanie włącza/wyłącza zegarek, krótkie włącza niebieskie podświetlenie
 2. Oznaczony na czerwono Page / Menu – przełącza się pomiędzy stronami, dłuższe przytrzymanie aktywuje menu, służy także do zatwierdzania opcji, krótkie naciśnięcie aktywuje szukanie GPS
 3. Start / Stop, kursor w górę – zatrzymuje, staruje trening, przesuwanie opcji w menu w górę
 4. Lap / Reset – zaznaczanie okrążenia, reset treningu, strzałka w dół

 

Jak widać zestawienie przycisków jest dość skromne i według mnie wystarczające. Dzięki temu w trakcie treningu nie musimy się zastanawiać, który przycisk nacisnąć. Całość po kilku chwilach eksploracji będziemy znali na pamięć. Wszystkie przyciski oprócz Page/Menu (nr 2) są jednolitym elementem koperty. Nie są również zbyt wystające poza obrys obudowy, co daje większy komfort podczas biegania – mamy pewność, że nie zaczepimy żadnym z nich o ubranie, np. zatrzymując przypadkowo trening. Zarówno siła nacisku jak i sama reakcja na nacisk jest odpowiednia i charakteryzuje się delikatnym kliknięciem.

Ekran
lightWyświetlacz Forerunnera 110 to okrągła jednostka o średnicy 1 cala (25 mm) i rozdzielczości 52×30 pikseli. W sumie jest to nieco mniej niż Forerunnerze 10, jednak wielkość cyfr, oznaczeń i komunikatów jest bardzo dobra i wyraźna. Dużo lepiej wygląda podświetlenie ekranu. Niebieskie diody LED są znacznie jaśniejsze a sam kolor pełniejszy. Podświetlenie możemy aktywować na około 7 sekund. Nie ma możliwości włączenia go na stałe.
Domyślny ekran w trybie oszczędzania energii prezentuje datę oraz godzinę. Zarówno godzina jak i data może być synchronizowana automatycznie z GPS. Z kolei ekrany treningu to dość skromne ale wystarczające dane. Główny ekran prezentuje 3 dane:

 • dystans
 • czas treningu
 • średnie tempo ostatniego odcinka (w zależności od ustawienia AutoLap) lub średnia prędkość ostatniego okrążenia

Jeśli posiadamy aktywny pas HRM możemy przełączyć się przyciskiem Page/Menu by uzyskać informacje o aktualnym tętnie. Nie bardzo rozumiem logikę prezentowania tempa – zegarek pokazuje średnie tempo ostatniego odcinka a nie bieżące tempo. W trakcie treningu ważniejszym parametrem według mnie jest aktualne a nie średnie tempo ostatniego odcinka. Z resztą jeśli ustawimy sobie odpowiednią długość w menu AutoLap to po osiągnięciu dystansu zegarek wyświetla informację o średnim tempie ostatniego odcinka. Używając zegarka wewnątrz budynku bez aktywnego GPS ekrany z dystansem/czasem i tempem zmienią się na zwykły timer ze stoperem. Dość proste i intuicyjne rozwiązanie.

footpodDodatkowo na ekranie znajdują się ikony wskaźnika baterii, aktywnego budzika, aktywnego pulsometru oraz ikony GPS. Uważne oko dostrzeże także ikonę footpoda (pomiędzy budzikiem a pulsometrem). Niestety pomimo aktualizacji Forerunnera 110 do najnowszej wersji model ten nie posiada obsługi footpoda (np. SDM4). Footpod doskonale sprawdziłby się jako element pomiarowy dla treningu wewnątrz budynków, np na bieżni stacjonarnej.

By wejść do menu należy przez 3 sekundy przytrzymać przycisk nr 2 (Page / Menu). Zawiera następujące menu:

 • Historia – zapisywane są tu wszystkie nasze aktywności. Zegarek może zapamiętać do 1000 okrążeń. Dane prezentowane w Historii są czytelne i prezentują dystans, kalorie, czas oraz średnie tempo całego treningu i tętno. Choć Forerunner 110 posiada dość dużą pamięć wewnętrzną to przy większej liczbie treningów ich wczytywanie trwa kilkanaście sekund.
 • Alarm – najprostszy budzik. Możemy ustawić jeden alarm, który o określonej porze odezwie się brzęczącym dźwiękiem,
 • AutoLap – ustawienie okrążenia. Zegarek dysponuje predefiniowanymi wartościami okrążeń: 400 m, 500 m, 800 m, 1 km, 1,5 km, 2 km, 5 km lub wyłączone,
 • Profil użytkownika – typowe ustawienia parametrów zawodnika – wzrost, waga, wiek, płeć i co najciekawsze
 • ,Stopień Aktywności – pozwala określić na podstawie ilości treningów oraz czasu ich trwania na jakim poziomie aktywności się znajdujemy,
 • Ustawienia – parametry czasu, formatu czasu (12/24 h), dźwięki, język, jednostki (km/mile), format (tempo lub prędkość – czyli jednostki jakie będą wyświetlane na ekranie treningu),
 • Czujnik tętna – menu pozwalające włączyć wyszukiwanie czujnika tętna,
 • O Systemie – prezentuje informacje o wersji oprogramowania.

Tabela Stopnia aktywności

Jak oceniasz swoją aktywność?
Jak często ćwiczysz?
Jak długo trwają twoje ćwiczenia?
0Brak ćwiczeń - -
1Rzadko, lekkie ćwiczenia Raz co dwa tygodnie Mniej niż 15 min.
215 do 30 min.
3Raz na tydzień Około 30 min.
4Regularne ćwiczenia i trening 2 do 3 razy tygodniowo Około 45 min.
545 min. do 1 godz.
61 do 3 godz.
73 do 5 razy tygodniowo 3 do 7 godz.
8Codzienny trening Prawie codziennie 7 do 11 godz.
9Codziennie 11 do 15 godz.
10Więcej niż 15 godz.

[Not a valid template]

Jak widać jest prosto i bez zbędnej filozofii. Można nie sięgać po instrukcję obsługi.

Trening
A jak wygląda sam trening? Przyciskając przycisk Page/Menu aktywujemy wyszukiwanie satelitów. Forerunnerowi 110 złapanie „fixa” zajmuje kilkadziesiąt sekund. W przypadku zimnego startu czas ten może się wydłużyć. Co ciekawe w trakcie testów przy bardzo zachmurzonym niebie (niska podstawa, chmury burzowe, deszczowo) Forerunner 110 zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Gdy moja „trzystapiątka” miała ogromne problemy ze złapaniem fixa (zrobiła to dopiero po około 6 minutach) Forerunner 110 zrobił to w ciągu dosłownie 90 sekund. Na pochwałę zasługuje także dokładność lokalizacji GPS. Choć zegarek nie posiada menu informacyjnego o dokładności lokalizacji to w testach wypadł bardzo pozytywnie. Po raz kolejny poddaliśmy zegarek próbie w pochmurny dzień. Jednocześnie biegaliśmy z FR 110 oraz FR 305. I kolejne zaskoczenie. Nasz bohater świetnie poradził sobie z zapisem dokładnego śladu. W tym czasie Forerunner 305 na wielu odcinkach odstawał od trasy biegu. Co potwierdzają wyniki biegu testowego, który przeprowadziłem na bieżni. Jak widać na poniższych zdjęciach Forerunner 305 wykazywał duże rozbieżności w poszczególnych okrążeniach. Oba zegarki podczas testów zarejestrowały ten sam dystans oraz średnie tempo.

gps2gps1Po raz kolejny będę miał uwagi co do pasa premium do pomiaru tętna. Samo noszenie pasa, jego jakość wykonania a także gumowy pas są na najwyższym poziomie. Choć producent zmodyfikował jego konstrukcję w stosunku do standardowego modelu (plastikowy moduł z czujnikiem) to w dalszym ciągu pas mam problem z właściwym odczytem tętna.

hrm1pulsSam pomiar tętna w trakcie spoczynku jest prawidłowy. Problemy zaczynają się w momencie gdy założymy koszulkę techniczną i rozpoczniemy bieg. Czujnik tętna ocierając się o koszulkę zaczyna wskazywać bardzo zawyżone wartości. Nie jest to proces ciągły. W trakcie biegu zdarzyły mi się 3 takie sytuacje gdzie następował kilkunastosekundowy skok tętna do wartości powyżej 200 bpm. W moim przypadku rozwiązaniem problemu okazał się żel do USG oraz zwilżenie zewnętrznej części pasa wodą tak by ocieranie koszulki nie powodowało elektryzowania się pasa.

Z uwagi na prostotę konstrukcji Forerunnera 110 producent nie zdecydował się na zaimplementowanie funkcji alertów tempa (za szybko, za wolno), alertów tętna (za wysokie, za niskie). Pozostają tylko alerty okrążeń. Zegarek nie posiada także funkcji wirtualnego partnera czy Virtual Racer. Nie są to oczywiście elementy niezbędne w codziennym treningu a ich obecność mamy w wyższych modelach Garminów.

A jak analizować treningi i zarządzać zegarkiem? Możemy to robić na kilka sposobów. Wybór zależy od użytkownika. Podstawowym narzędziem jest aplikacja Garmin Training Center, którą instalujemy na komputerze i dzięki niej przeglądamy aktywności. Dużo wygodniejszym sposobem posiadającym wiele więcej możliwości jest portal internetowy Garmin Connect. Pozwala on nie tylko na przesłanie aktywności z różnych urządzeń Garmin oraz import z plików ale także ich dokładniejszą analizę, raportowanie czy też planowanie treningów. Choć ta ostatnia funkcja nie jest wspierana przez Forerunnera 110.

[Not a valid template]

Producent stale rozwija portal i staje się on ciekawą alternatywą dla zewnętrznych systemów rejestracji aktywności. Nie będziemy w tym miejscu rozpisywać się na temat szczegółowych możliwości Garmin Connect. Portal jest dostępny dla wszystkich i nawet nie posiadając Garmina możemy korzystać z jego możliwości, np. importując pliki TCX czy GPX. Zegarek bez trudu współpracuje z zewnętrznymi portalami – np. Endomondo czy RunKeeper jak również z zewnętrznymi aplikacjami np. rubiTrack czy SportTracks dla Windows.

[Not a valid template]

Podsumowanie
Dlaczego akurat Forerunner 110? To przede wszystkim prosty w obsłudze zegarek treningowy z możliwością zapisu GPS oraz tętna. Bo wygląda jak normalny zegarek i można używać go na co dzień. Dzięki niemu możemy skupić się na treningu a nie na klikaniu w opcjach zegarka w trakcie biegu. Dużym plusem jest również jego cena. Model „unisex” można kupić za około 450 złotych. Koszt pasa do pomiaru tętna w zależności od modelu to koszt 100-200 złotych. Jak łatwo zauważyć za około 550-600 złotych możemy stać się posiadaczami zegarka „od którego wszystko się zaczyna” 🙂

Dziękujemy firmie Garmin za wypożyczenie do testów zegarka Garmin Forerunner 110.
Garmin-Logo

22 myśli nt. „Garmin Forerunner 110

 1. Irekmix

  Witam
  Chciałem zapytać czy podczas przenoszenia danych do endemondo można zmienić rodzaj sportu na np. kolarstwo . Pytam bo zegarek jest dedykowany pod endemondo.
  Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. admin Autor wpisu

   zmianę sportu dokonasz już w samym Endomondo po wgraniu aktywności z zegarka. Zegarek domyślnie wrzuca trening jako biegnie. Ale sama zmiana w Endo jest banalnie prosta.

   Jak na razie nie spotkałem się z żadnym Garminem, który nie pozwalałby wrzucić aktywności z samego zegarka wprost do Endomondo. To załatwia WebPlugin Garmina oraz wsparcie ze strony Endo 🙂

   Odpowiedz
 2. Kosmaty

  Ciekawy model jako alternatywa dla droższej 405ki. Osobiście nie korzystam z alertów podczas realizacji „specjalistycznego” treningów oraz daję odetchnąć „wirtualnemu partnerowi”. Bateria w trybie GPS trzyma 8h, czyli tak samo jak 405, która także nie ma problemów ze złapaniem fixa. Na moje oko model idealny dla wszystkich biegających, zarówno rekreacyjnie jak i zaawansowanie. PS Ciekawa recenzja Panie „rezyseze”, fajnie się czyta 🙂

  Odpowiedz
  1. admin Autor wpisu

   „fenkju” 🙂 FR 110 jest nieco uboższy w funkcje od 405. Ale naprawdę daje sobie świetnie radę jeśli weźmiemy pod uwagę monitorowanie parametrów biegu.

   Odpowiedz
  1. admin Autor wpisu

   Znając serwis Garmina na pewno coś wymyślą. Podejrzewam, że za jakieś nieduże pieniądze wymienią całą obudowę zegarka. A co do pasków to w moim FR305 zaczęły pękać po 2 miesiącach użytkowania. Ale olałem to.

   Odpowiedz
 3. Gajo

  Witam, świetna recenzja, brawo. Teraz moje pytanie, bo nie doczytałem, czy na ekranie podczas biegu widać aktualną prędkość lub aktualne tempo min/km? Jeśli tak to jak to wygląda? Piszesz, „Pozostają tylko alerty okrążeń” co to oznacza? że pokazuje nam czas w minutach ostatniego okrążenia np. 1km i ten czas jest pokazywany przez kolejny km, tak?

  Odpowiedz
  1. admin Autor wpisu

   No właśnie nie. Na ekranie widać tempo aktualnego odcinka/okrążenia.
   Podawanie tempa aktualnego okrążenia (jest ono uśredniane na podstawie ustawień w AutoLAP) nie jest IMHO zbyt dobre – szczególnie w przypadku interwałów ze zmiennym tempem. Np. chcesz biec 400 metrów w tempie 5:00 a kolejne 400 w tempie 5:30. Gdyby podawane było tempo chwilowe byłoby dużo łatwiej. Można sobie z tym poradzić w nieco inny sposób – otóż wyłączyć AutoLAP i przy początku interwału nacisnąć LAP i zacząć nowe okrążenie, po zakończeniu odcinka interwału znów nacisnąć LAP by oznaczyć okrążżenie. W ten sposób możemy wyznaczyć w przybliżeniu tempo bieżące obserwując zmiany tempa okrążenia. Trochę to zawiłe ale się da 😉

   A na ekranie wygląda to tak:
   górny wiersz: dystans
   środkowy wiersz: tętno lub czas
   dolny wiersz: średnie tempo aktualnego okrążenia / średnia prędkość ost. okrążenia (prędkości nie jestem pewien – bo zegarek miałem już dawno w testach).

   Co do alertów okrążeń – chodzi o to, że gdy ustawisz sobie w funkcji AutoLap dystans okrążenia/odcinka to zegarek będzie Cię informował, że przebiegłeś dany dystans okrążenia odcinka. W trackie treningu po naciśnięciu przycisku LAP można zobaczyć statystyki ostatniego okrążenia.

   Odpowiedz
    1. admin Autor wpisu

     Z tych dwóch na pewno FR110. Możesz także przyjrzeć się Forerunner 15. To nowość – połączenie FR10 i pulsometru. Na pewno jednak FR110 będzie dużo bardziej zaawansowany od 10 i 15. Oczywiście mówimy tu o zegarkach w tej klasie cenowej 🙂

     Odpowiedz
 4. Marcin

  Witam! Zastanawiam się nad zakupem modelu Forerunner 10 bądź właśnie 110. W Forerunner 10 jedna rzecz mnie denerwuje – że można wyświetlić tylko 2 pozycje na zegarku (np. czas i tempo, albo czas i dystans, a nie 3 na raz). Jak jest z tym w 110? Wyczytałem, że można niby pokazać 3 opcje, ale czy średnie tempo dotyczy całego treningu, czy tylko jakiegoś odcinka? Który bardziej polecacie dla średnio-zaawansowanego biegacza, który mieszka na wsi, czasem ma problemy z gps i chce mieć solidne i pewne informacje dot. dystansu i tempa?:)

  pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. vbert

   A na ekranie wygląda to tak:
   górny wiersz: dystans
   środkowy wiersz: tętno lub czas
   dolny wiersz: średnie tempo aktualnego okrążenia / średnia prędkość ost. okrążenia (prędkości nie jestem pewien – bo zegarek miałem już dawno w testach).

   Odpowiedz
 5. gajowczyk

  Ja posiadam Garmina 110 i dolny wiersz wyświetla mi tempo, ale wg mnie nie jest to tempo aktualnego okrążenia / średnia prędkość ost. okrążenia bo zbyt szybko się zmienia – jakby pokazywało na bieżąco

  Odpowiedz
  1. fascik

   Materiał dot. FR110 powstał jakiś czas temu. Być może od tego czasu producent wypuścił poprawkę softu pozwalającą na wskazywanie bieżącego tempa.

   Odpowiedz
 6. gajowczyk

  Tak, być może tak jest. Nie wiem co jaki czas uaktualnia się tempo – jest to kilka sekund może 10-15 – i wg mnie pokazuje właśnie z ostatnich 15 sekund. Jak się zwalnia lub jest nawrót to szybko spada na 6:50 by po chwili wrócić na swoje np. 5:30

  Odpowiedz
 7. golota

  Posiadam FR210 i nijak nie mogę podłączyć czujnika tętna. Wymiana baterii nie pomogła, łączy się z zegarkiem i nie znajduje. Nie wiem jaka może być przyczyna i co można z tym zrobić.

  Odpowiedz
 8. przemofish

  Mogę już spokojnie ocenić ten zegarek po dwóch i pół roku i przebiegnięciu około pięciu tysięcy km dalej jestem zadowolony. Najwkurzające jest łączenie się z komputerem co biegiem czasu sprawia coraz większą trudność co pewnie jest winą styków. Wodoszczelność a raczej odporność na deszcz dobra, ślad jaki rejestruje faktycznie bardzo dokładny choć czasami lekko przesunięty z mapami googla. Szczególnie miło zaskakuje na stadionach z bieżnią co najmniej 400 metrową bo na krótszych (320m) spory błąd pomiaru.
  Chyba czas u mnie na wymianę baterii to jak by ktoś coś wiedział jak to się robi czy samemu czy w serwisie to proszę o podpowiedź.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *